Relikwie Św. Maksymiliana Marii Kolbego – Rycerza Niepokalanej

Dla przypomnienia Jego świeckie imię to Rajmund. Zawsze był niezwykły, gdyż jako chłopiec szkolny prowadził kolegów i koleżanki na Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu. Jako uczeń uzdolniony był do nauk ścisłych. Maryja podała mu do wyboru dwie korony, aby jedną wybrał: białą – jako symbol czystości i czerwoną – jako symbol męczeństwa. „Mundek” – bo tak mu mówiono – wybrał obydwie. Odczuwając powołanie zakonne wstąpił do Ojców Franciszkanów, popularnie zwanych „czarnych” (nazwa od habitu). Rozkochał się w Matce Bożej Niepokalanie Poczętej. Wyznawał zasadę, że kapłan może kochać dwie kobiety: swoją matkę i Matkę Bożą. Ze względu na duże zdolności intelektualne przełożeni wysłali go na studia do Rzymu. Tam zobaczył ogromną walkę z kościołem katolickim i postanowił z grupą kapłanów, studentów założyć „milicję Niepokalanej”. Zobowiązali się być Rycerzami Niepokalanej. W tym roku, 8 grudnia, minęła setna rocznica od założenia Rycerstwa Niepokalanej.

Kilka dni wcześniej parafia Św. Rocha otrzymała relikwie pierwszej klasy wraz z dokumentacją Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Skąd relikwie świętego? Przecież Jego ciało, jak wiemy, zostało spalone podczas kremacji w obozie oświęcimskim. Przez szczęśliwy przypadek? Kiedy o. Maksymilian był w Japonii na misjach w okresie międzywojennym (do roku 1941), fryzjer zakonny przechował na strychu włosy dzisiejszego świętego. Czy to jednak był przypadek? Czy wola Boga? Dla pewności wiernych, włosy te poddano badaniom DNA i uzyskano pozytywny wynik. Dzisiaj są one przedmiotem relikwii. Ojciec Grzegorz Maria Szymanik – Gwardian z Niepokalanowa, przekazał nam relikwie, które uzewnętrzniają obecność Świętego pośród nas.

Od 8 grudnia, Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się w naszym kościele. Ten dzień nie był przypadkowy. O. Kolbe, jako Rycerz Niepokalanej, przyszedł do naszej parafii w Jej Święto i jako szczególny orędownik Maryi może wypraszać nam łaski u Matki Bożej. W tym dniu (8 grudnia 2017 r.) wierni mogli oddać szacunek Świętemu Maksymilianowi przez ucałowanie Jego relikwii. Od tej pory, 14 sierpnia każdego roku, w dniu Jego męczeńskiej śmierci, będziemy mogli ponownie ucałować relikwie. Zachęcamy do modlitwy i pamiętajmy o przesłaniach, które głosił Św. Makymilian, a w szczególności o przekazie:

 

„Niepokalana musi zawładnąć naprawdę całą Polską. Ona musi być w Sejmie i Senacie.
Chcemy, by
rządziła w Polsce i poza Polską. Ona – Niepokalana”.

                                                                                                                  Św. Maksymilan Maria Kolbe


artykuł do Gloria Tibi Trinitas – Ks. Józef Janas