Relikwie Św. Jana z Dukli

W najbliższą niedzielę do naszej parafii zostaną wprowadzone relikwie Św. Jana z Dukli, Patrona Polski i rycerstwa polskiego.

Św. Jan z Dukli swoją drogę do świętości rozpoczął na Puszczy na Górze Zaśpit. Wstąpił do Franciszkanów w Krośnie, a we Lwowie przeszedł do Franciszkanów Obserwantów (Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny), zwyczajowo nazywanych Bernardynami. Dla wszystkich był wzorem umartwiania, pobożności i pracy. Za życia Jego skuteczna modlitwa ocaliła Lwów przed najazdem Tatarów. Po śmierci, podczas oblężenia Lwowa przez wojska Chmielnickiego i Tuhaj-beja, ukazał się nad miastem i wcudowny sposób je ocalił.

Święty Duklanin wiódł życie w cnocie, cierpliwie przyjmował cierpienia oraz ofiarowywał je za innych. W ostatnich dniach ziemskiej wędrówki chorował, stracił wzrok, ale i z trudem się poruszał z powodu owrzodzeń na nogach. Dlatego tak często ludzie chorzy z ufnością przybywają do Dukli do Jego Relikwii i na Puszczę, aby przez wstawiennictwo Świętego uprosić u Boga łaskę zdrowia, a nawet cud życia.

Do Nowego Sącza przybywa kolejny wielki orędownik, aby wstawiać się u Boga w naszych osobistych potrzebach. Podczas kazań na Mszach Świętych będziemy mogli poznać Św. Jana z Dukli, Jego duchowość oraz cuda i łaski otrzymane za Jego wstawiennictwem od Boga.

Zapraszamy do uczestniczenia w tym jakże ważnym wydarzeniu dla parafii, jak i dla naszego życia duchowego. Złączmy się w modlitwie.

o. Dobromił Maria Godzik OFM