Parafialny Oddział Caritas –

• Danuta Gruca
  • Antonina Zarotyńska
  • Czesława Cabak

Caritas Dąbrówka uruchamia telefon do kontaktu osobom potrzebującym i tym, którzy chcą pomóc.

W naszej parafii jest wiele osób, do których nie docieramy, ponieważ nie wiemy, że są w potrzebie. Najczęściej w cichości i skrytości przeżywają swoje troski.

DROGI PARAFIANINIE

Potrzebujesz pomocy – zadzwoń 794 483 598. Nie zwlekaj i podziel się z nami swoim problemem.
Razem z Caritasem będzie łatwiej sprostać potrzebom poprzez wsparcie finansowe, rzeczowe i przede wszystkim – modlitwę.

DROGI OFIARODAWCO

Chcesz pomóc zadzwoń – 794 483 598.  Nie zwlekaj i podziel się swoim dobrem. W podziękowaniu ofiarujemy Ci swoją modlitwę a cierpienie chorych i potrzebujących niech wyjedna dla Ciebie wszelkie łaski u Boga.
Do numeru telefonu podłączony wkrótce zostanie rachunek bankowy, na który będzie można przekazać pomoc finansową dla potrzebujących naszej parafii.

Caritas znaczy miłość – miłość miłosierna

Patronalne Święto Caritas przypada w Drugą Niedzielę Wielkanocną, czyli w Święto Bożego Miłosierdzia.

Patronami naszego Oddziału Caritas jest Św. Brat Albert i św.  Matka Teresa z Kalkuty.

Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.” Brat Albert

Jest głód zwykłego chleba, ale i głód miłości, dobroci i troskliwości; ludzie zaś tak bardzo cierpią z powodu wielkiego ubóstwa Św. Teresa z Kalkuty

Parafialny Oddział Caritas to grupa osób, niosąca pomoc materialną i duchową ludziom z naszej parafii, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Wśród nich dominują rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne, osoby dotknięte chorobą, bezrobociem albo innymi zdarzeniami losowymi.

Motywacją niesienia tej pomocy jest miłość do Boga i bliźnich. Czynimy to w sposób bardzo dyskretny.

Pomoc ta obejmuje przede wszystkim:

• paczki żywnościowe przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy
  • comiesięczne dofinansowanie zakupu lekarstw
  • zakup opału na zimę
  • dopłata do leczenia, w tym rehabilitacji oraz środków pielęgnacyjnych
  • dożywianie dzieci w szkole.
  • organizowanie ubrań, obuwia dla rodzin wielodzietnych
  • finansowa pomoc dla chrześcijan w Libanie, w Syrii
  • organizowanie paczek dla obywateli Ukrainy
  • pomoc finansowa na misje

Caritas podejmuje również takie działania jak:

• prenumerata katolickiego miesięcznika Apostolstwo Chorych, który otrzymują chorzy z naszej parafii
  • zbiórka żywności z przeznaczeniem dla potrzebujących w parafii
  • zbiórki pieniężne do puszek lub skrzynek przy figurach  św. s. Faustyny oraz św. Antoniego z przeznaczeniem na konkretny cel np. sytuacje losowe
  • zadania wytyczone przez Caritas Diecezjalną tj.: sprzedaż świec, baranków, chlebków miłosierdzia, zbiórka dla obszarów objętych kataklizmami
  • współorganizowanie Dnia Chorych w parafii, pomoc w dotarciu do kościoła
  • odwiedziny osób chorych w domach, nawiązanie rozmowy, wspólnej modlitwy

Formacja osób w ramach Oddziału Caritas:

1. Spotkania Oddziału – z ks. Proboszczem Marcinem Zawiślakiem
  2. Adoracja Apostolstwo Modlitwy w każdy I wtorek miesiąca
  3. Codzienna modlitwa za chorych, ubogich, cierpiących itp.
  4. Przynajmniej jeden raz w tygodniu – czyn miłosierdzia – odwiedziny konkretnej osoby.
  5. Uczestnictwo w rekolekcjach oraz dniach skupienia modlitewnego dla członków oddziałów Caritas.

Troszczymy się o wymiar duchowy osób chorych, niepełnosprawnych oraz osób, które opiekują się chorymi. W każdy I wtorek miesiąca prowadzimy Adorację Apostolstwa Modlitwy, podczas której modlimy się w intencjach osób potrzebujących wsparcia modlitewnego o godz. 16.00 w okresie zimowym, o godz. 17.00 w okresie letnim .

Chcesz nieść pomoc razem z nami? Możesz włączyć się poprzez:

• zwiększenie liczby członków naszej Caritas i ofiarowanie siebie, swojej pracy i czasu,
  • ofiarowanie produktów spożywczych,
  • wpłacanie środków pieniężnych do skrzynek przy figurach św. s. Faustyny oraz św. Antoniego z napisem „Ofiara dla ubogich i na misje„
  • wpłacając pieniądze na konto oddziału Caritas przy parafii św. Rocha  w Nowym Sączu